pvp serverler,pvp server,pvp serverlar,private serverlar,private serverler,private server,metin2

Sizleri Neler Bekliyor ?
-Foruma Üye Olarak Yeni Arkadaşlıklar Edineceksiniz.
-İnternette Zaman Geçirecek Bir Alanınız Olucak Ve Eğleneceksiniz.
-PvP Server Tutkunuysanız Pvp Serverlerde Yenilikleri Takip Ediceksiniz.
-Yeni Açılan Serverleri Anında Bulacaksınız .
-Gmlik Adaylığı Koyacaksınız.Serverinizi Tanıtacaksınız.
-Pvp Serverler Hakkında Herşey Bu Forumda Olucak.
-ÜYE OLURSANIZ FORUMDAKİ REKLAMLAR GÖZÜKMEZ
Bunlardan Yararlanmak İçin Sizden Tek İsteyimiz Üye Olmanız Yada Giriş Yapmanız.

NHL 2001 30us3s8
Lütfen Foruma FİREFOX İle Giriniz !

Join the forum, it's quick and easy

pvp serverler,pvp server,pvp serverlar,private serverlar,private serverler,private server,metin2

Sizleri Neler Bekliyor ?
-Foruma Üye Olarak Yeni Arkadaşlıklar Edineceksiniz.
-İnternette Zaman Geçirecek Bir Alanınız Olucak Ve Eğleneceksiniz.
-PvP Server Tutkunuysanız Pvp Serverlerde Yenilikleri Takip Ediceksiniz.
-Yeni Açılan Serverleri Anında Bulacaksınız .
-Gmlik Adaylığı Koyacaksınız.Serverinizi Tanıtacaksınız.
-Pvp Serverler Hakkında Herşey Bu Forumda Olucak.
-ÜYE OLURSANIZ FORUMDAKİ REKLAMLAR GÖZÜKMEZ
Bunlardan Yararlanmak İçin Sizden Tek İsteyimiz Üye Olmanız Yada Giriş Yapmanız.

NHL 2001 30us3s8
Lütfen Foruma FİREFOX İle Giriniz !

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

pvp serverler,pvp server,pvp serverlar,private serverlar,private serverler,private server,metin pvp server

pvpserverler.forumclan.com  Üye sayımız +105.000 / Aramıza Hoşgeldiniz !

NHL 2001

Matrix
    Matrix
    Bronze Master
    Bronze Master

<b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 331
    <b>Kayıt tarihi</b> Kayıt tarihi : 14/07/09
    Warıor
    Eski Oyuncu
    BJK

NHL 2001 Empty NHL 2001

Mesaj tarafından Matrix Çarş. Ağus. 05, 2009 3:31 pm

Bilgisayar oyunları içinde NHL(National Hockey League) adının benim için apayrı bir yeri vardır. 96 senesinde NHL 97 adıyla bildiğim ilk oyun benim ilk bilgisayarımın dönemlerine gelmiş ve oldukça da beğenmiştim. NHL 97 gerçekten de o zamanlar gördüğüm bilgisayar oyunları arasında ilk onda, zaten rakibi olmadığı için de türünde birinci sıradaydı. Aslında zamanla bildiğim birçok rakibi çıktı fakat hiçbiri tutunamadı ve seri haline dönüşemedi. Buz hokeyinin aksiyonu/eğlencesi ve bu eğlencenin çok iyi yansıtılması birçok kişi tarafından beğenilmesine sebep olmuştu bu oyunun. EA’in bariz huyudur hiçbir zaman eski oyunun kalitesini o sene de sürdüremez daha doğrusu eğlenceli olması için yapması gerektiği yenilikleri sadece grafikler olarak düşünür. Her sene grafikler mükemmel yapar ama oyunda birçok şeyi unutur. Çok iyi hatırlarım NHL 2000’i NHL 97’i o kadar sevmeme rağmen almamıştım hatta bir arkadaştan alıp oynadığımda ise 3 maç sonra sıkmıştı. Aslında direk olarak 2001’i de almamayı düşünüyordum çünkü pek ümitli değildim. Neyse pişman mı oldum yoksa EA bu sefer beni utandır mı göreceğiz...

Oyun EA’in diğer konular kadar olmasa da grafik konusunda bir usta olduğunu hepimiz biliyoruz. Menü, demo, oyun içi ya da detay grafikleri daha iyisi yapılamayacak kadar iyi olur o senenin koşulları ile. Görsel açıdan çok güzel oyunları da olduğundan bu oyun da bu konuda çok iyi. Zaten açılıştaki demo hiç de EA oyunlarının grafik kalitesini düşürecek tarzdan değil bilhassa onları yükseltecek cinsten. Zaten EA’in gördüğüm tüm oyunlarının açılış demoları en kötü ihtimalle orta halde. Bu açıdan on üzerinden onu hak ediyor.

Demoları geçtikten sonra oyunda eski versiyonunu pek hatırlamadığım için galiba tek yeni özellik Custom Jersey özelliği. Burada ilk başta karşınıza bir menü çıkıyor. Orada sağda takımlar solda da boş bir takım çıkıyor. Sağdan beğendiğiniz oyuncuları seçip sol tarafa geçiriyorsunuz. Bu arada aşağıdaki kıstaslardan yararlanabilirsiniz oyuncu seçiminde. Oyunun sanırım en iyi oyuncusu zaten gerçekte de favori oyuncum olan Jaromir Jagr. Her neyse oyuncuları seçtikten sonra formayı, logoyu, şehri ve de ismi belirleyip yeni bir takım yapıyorsunuz. Galiba mönüdeki tek değişiklik bu. Geri kalan her şey (quick game, playoff gibi) aynı.

Eklenen takımlar açısından da bir yenilik göremedim zaten bildiğim kadarıyla tüm ülkeler vardı ve bu açıdan oyun kusursuzdu.

Klavye olayı yine eskisi fakat burada dile getirmek istediğim bir şey var. Koşma, top çalma, şut falan yine eskisi gibi fakat geçen sene var mıydı bilmiyorum ama bu oyunda deke denilen bir şey var. Şimdi bu özellik rakibin karşısındayken ve puck sizdeyken o tuşa basmanızla bence gerçekçilikle uzaktan yakından alakası olmayan bir hareketle rakibinizi geçmenizi sağlıyor. Mesela ataktasınız ve 1’e 1 yakaladınız. Bu durumda karşınızdaki adama yaptığınız çalımla normalde koşmanın 2-3 katı bir hızla adamın sağından yada solunda geçiyorsunuz. Gol atma olayını biraz kolaylaştırmış ve çok da saçma ama oyuna kendini kaptırınca pek hissedilmiyor.

EA’in oyunlarının çoğunda güzel bir seri yakalanmıyor. NBA ve NHL o kadar değil de Fifa serisi bence çok kötü bir döneminde. Sorun ne mi? Sorun oyunun sadece grafikten ibaret olmadığını EA yöneticilerinin anlamamasından (anlamamasının da sebebini bilmiyorum. İşlerine mi gelmiyor yoksa gerçekten mi anlamıyorlar?) kaynaklanıyor. Her sene oyunu oynadığımızda ilk görüşümüz kesinlikle vay be grafikler çok güzel olur ama seride ilk defa tanıştığınız bir oyunu düşünün. O zaman da hep “Vay be ne kadar eğlenceli oyun” demişizdir. İşte benim hep istediği oyuncuların vücut kaslarının yada statların detaylılaştırılması yerine oynanabilirliğin, yenilikçiliğin ve atmosferin mükemmelleştirilmesiydi. Bu yüzden de bence en güzel Fifa oyunu 98 ya da daha önceki oyunlardır. NHL içinse 97’den bu yana bu seneye kadar aynı şeyleri söylemem mümkündü çünkü oyunun Arcade tarzı her geçen gün ölüp insanı oyundan soğutan grafiklere bırakıyordu fakat bu sene çok şükür ki her şey değişti ve bu oyun bence kesinlikle çok zevkli. Eski oyunları 2-3 kez oynayıp bir kenara atıyordum ama bu öyle değil. Saatlerce oynatıyor kendini.

Peki geçen sene böyle olmayan olayı bu sene böyle nasıl yaptılar? Bunun cevabı biraz önceki EA eleştirilerimde gizli. Olay şu: Hala grafikler çok güzel ama robot gibi değil yumuşak yani oyunun arcade tarzı var ve çok da iyi. Hız, gol atmayla yeme arasındaki heyecan ve diğer arcade unsurları bu oyunda fazlasıyla var. Gerçekten bilgisayarı yenmek istiyorsunuz. Eskisi gibi “Amaan ne olacak” diyip bir kenara atmıyorsunuz. Bilmiyorum biliyor musunuz ama hep derim bir oyunda grafik hiçbir şeydir atmosfer ve oynanabilirlik iyi olmadığı sürece. İşte NHL 2000 ve 2001 oyunları bu sözlerimin en iyi kanıtı. Bu konuda gerçekten çok iyi bir iş başarmış EA ve diğer EA oyunlarına (özellikle FIFA) umutla bakmamızı sağladı.

NHL 2001 Nhl20011kck2

NHL 2001 Nhl20012kck2

NHL 2001 Nhl20013kck2

Forum Saati C.tesi Nis. 27, 2024 9:59 am